Telefon
Facebook
WhatsApp
İnstagram

Firmamız, üretim ve hizmet alanlarında müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutma hedefiyle hareket etmektedir. Roveka Treyler Römork şirketi deneyimli ve uzman kadrosu ile güvenirlik, işlevsellik ve modern tasarımın yanı sıra mümkün olan en iyi güvenliği ortaya koyan ve geniş treyler, römork ve konteyner üretim yapmaktayız.

İLETİŞİM

O1 Kategorisi Araçların Tescil ve Belge Zorunluluğu

O1 Kategorisi Araçların Tescil ve Belge Zorunluluğu
  • 09 Şubat 2022, 12:53

O1 Kategorisi Araçların Tescil ve Belge Zorunluluğu

Hepinizin malumu bir römork veya römork karavan alırken akla gelen ilk konulardan birisi tescil ve belge. O1 Kategorisi araç azami yüklü ağırlığı 750 kg’ı aşmayan römork demektir. O2 kategorisi ise 750 kg ile 3500 kg aralığında bulunan römorklardır.

O1 ve O2 kategorisi römorkların üretimi ülkemizde son yıllarda gözle görülür şekilde arttı. Bu artışla beraber kalite sorgulaması da ön plana çıktı. Kaliteyi ön planda tutan ise belgedir. Üreticinin belgeli olması artık yetmiyor. Zira belge almak malesef çok kolay hale geldi. Üreticinin kalite sistemini de yürütüyor olması gerekiyor. Bunu denetlemeden satın alma yapmak pek akla uygun değil.

Birçok üretici firma satış esnasında O1 kategorisi araçların tescilinin zorunlu olmadığını belirterek size ürünü satar. Siz de aracınızın plakasını takarak bu ürünü trafiğe çıkarabilirsiniz. Bu hüküm “ARAÇLARIN SATIŞ, DEVİR VE TESCİL HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK” içerisinde Madde 9’da “Bu Yönetmelik hükümlerine göre Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilecek araçlar, askeri araçlar, iş makineleri ve raylı sistemle çalışanlar dışındaki bütün motorlu araçlar ile tescile tabi motorlu araçlara takılarak kullanılacak yapıda ve yüklü ağırlığı 750 kilogramın üstünde olan römork ve yarı römorkların (traktör römorkları takıldığı traktörden ayrı olarak tescil edilmez) tescilleri noterler tarafından yapılır, araç tescil belgesi ve plaka basım talep belgesi verilir.” şeklinde ifade edilir.

 

Evet görüldüğü üzere tescilde zorunluluk yok fakat belge? Belge zorunlu. Tip onay belgesi motorlu taşıtlar ve bunlara bağlanan römorklarda O1 kategorisini içinde kapsar ve belgelendirilmesi zorunludur. (1 Eylül 2020 tarihi itibariyle yeni tip onayı düzenlenecek araçlar EU 2018/858 yönetmeliğine tabi olacaktır. Bu tarihten önceki araçlar 2007/46/AT(EC) yönetmeliğinden onaylanmış olup onaylarının geçerliliği devam etmektedir.

 

İşte ürünü alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey belge!

Peki belge olması yeterli mi? Tabi ki hayır! Bir üretici çeşitli beyanlar vererek bir belgeye sahip oluyor. Bu beyanlar ise belgenin detaylarında yer alıyor. Örneğin 3 ile 6 metre arasında üretime izin veren bir belgeye sahip firmadan bu sınırların dışında ürün alamazsınız. Bir başka örnek vermek gerekirse karavan üst yapısı dahil değilse belgede size karavan satamaz. Peki bunu nasıl anlarsınız? Üreticiden belgesinin tamamını isteyin ve içerisinde yer alan üst yapı kodlarını ve çizimleri kontrol edin. (Bodywork code) Aynı zamanda bu belge içinde dingil, aydınlatma vb. zorunlu ürünlerinde listeleri bulunur. Bu listelerin ürünle eşleştiğini teyit edin. Bunlarda bir aksilik yoksa biraz daha iyi yoldasınızdır.

İlave olarak uzun yıllar size teknik destek verebilecek kapasiteye sahip olduğunu da doğrulamanız açısından kalite sisteminin işleyişini sorgulayın. Örneğin sizin aracınızda kullanılan ürünler kayıt altına alınmış mı? Yani kalite formları tutulup arşivleniyor mu?

 

Bu sorgulamaları yapmaktan çekinmeyin. Zira bu devirde bir ürün alırken cebinizden çıkan para oldukça değerlidir. Bu sizin kazancınızdır, emeğinizdir ve boş yere harcamak hiç hoş olmayacaktır. Sorgulayın ve bundan çekinmeyin. Emin olun bu sorgulamalar ne kadar artarsa üretim kalitesi o kadar artar.

 Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM