Telefon
Facebook
WhatsApp
İnstagram

Firmamız, üretim ve hizmet alanlarında müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutma hedefiyle hareket etmektedir. Roveka Treyler Römork şirketi deneyimli ve uzman kadrosu ile güvenirlik, işlevsellik ve modern tasarımın yanı sıra mümkün olan en iyi güvenliği ortaya koyan ve geniş treyler, römork ve konteyner üretim yapmaktayız.

İLETİŞİM

Çeki Okuna Gelen Yük Nedir?

Çeki Okuna Gelen Yük Nedir?
  • 03 Şubat 2022, 23:56

Çeki Okuna Gelen Yük Nedir?

Bu yazımızda sizlere karavanınızın bağlantı noktasına gelen yüke dair bir bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Nasıl hesaplanır, nasıl ölçülür gibi sorularınızı aydınlatmaya çalışacağız.

Çeki oku ağırlığı nedir?

Çekme karavanınızın bağlantı kafasının aracınızın çekme topuzundaki aşağı doğru kuvvetidir ve bir çekme çubuğu seçerken dikkate alınması gereken önemli bir unsurdur. Hızı aldıkça aşağı doğru kuvvet azalır, bu nedenle çeki oku sabitken yeterli bir burun ağırlığına sahip olmak gerçekten önemlidir.

Burun ağırlığınız ne olmalı?

Bu, araç üreticinize ve karavanınıza bağlı olarak değişecektir. Çekme stabilitesi için önerilen genel burun ağırlığı karavanınızın gerçek yüklü ağırlığının% 5-7’sidir.

Karavanınız için belirli burun ağırlığını araç üreticinizin el kitabı ya da çeki oku üreticisi kataloğunda bulabilirsiniz. Burun ağırlığı frenli /frensiz kaplinlerin etiketi üzerinde S değeri olarak görebilirsiniz.

Çeki okuna gelen yük nasıl hesaplanır?

İdeal çeki okuna gelen yük ağırlığı, aracın süspansiyonuna, direksiyon ve çekiş üzerindeki etkilerine ve çekme çubuğunun gücüne ve montajına dayanır.

Bu nedenle, aracınız için önerilen çeki okuna gelen yük ağırlığını aşmamak önemlidir.

Çeki okuna gelen yük nasıl ölçülür?

Bu noktada birçok farklı burun ağırlığı göstergesi var, ancak İngiliz Standardı ile işaretlenmiş bir tane kullanmanızı öneririz. Bunları daha doğru, güvenilir ve dayanıklı bulacaksınız.

Göstergeniz yoksa, her zaman banyo tartılarınızı kullanabilirsiniz. Ön sabitleri yarıya kadar indirin ve tartıyı bağlantı kafasının altına uygun bir tahta parçasıyla yerleştirin.

Çeki okuna gelen ağırlığınızı ne sıklıkla kontrol etmelisiniz?

Her gezinin başında, arabanızı değiştirdiğinizde veya yeni bir karavan satın aldığınızda çeki okuna gelen yük ağırlığınızı kontrol etmelisiniz.

Karavanınız eğikse

Karavanınızı aracınıza bağladıktan sonra, geriye doğru eğildiğini görürseniz, çeki okuna gelen yük ağırlığınız çok düşüktür. Daha ağır eşyaları karavanınızın önüne doğru hareket ettirmeyi deneyin.

Karavan ileri doğru eğilirse, çeki okuna gelen yük ağırlığınız çok yüksektir. Daha ağır eşyaları karavan aksınızın hemen arkasına taşımayı deneyin. Veya yükü karavanınızın önünden tamamen çıkarın


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM